Статті

Як олігархи скуплять всю землю України

Існує надзвичайно сильний страх, міф про те, що після відкриття ринку або надання права українцям вільно купувати і продавати землю, всю землю скуплять олігархи та іноземний капітал.

Насправді ситуація прямо протилежна. Є як мінімум три причини так вважати.

  1. До запровадження мораторію великих агрохолдингів не було. А за 16 років обмеження вони виросли, як гриби після дощу. Було б дивно, якби великі латифундисти боролися з тим, що їх породило. Саме тому наразі немає жодного агрохолдингу, який би відкрито підтримав запровадження ринку землі.
  2. Наразі вигідніше орендувати землю, ніж її викуповувати. З однієї простої причини – в 2016 році середня плата за 1 Га склала 1057 грн або $40. Українська земля після відкриття ринку буде коштувати приблизно $2 тис. за гектар. Вартість залучення капіталу 10% річних або $200. Таким чином тільки сплата за відсотками буде на $160 більше ніж щорічна орендна плата. Економічного сенсу скупки землі при такій дешевій оренді нема.  
  3. Великі агрохолдинги перекредитовані та не мають ресурсів для земельної експансії. Давайте подивимось топ-3 латифундистів України. Перший – UkrLandFarming, основний бенефіціар – Олег Бахматюк. Заборгованість $1,6 млрд. Другий – Юрій Косюк, Миронівський хлібопродукт, заборгованість - $1,236 млрд. Третій – Кернел, бенефіціар Андрій Веревський. Заборгованість – $1,054 млрд. Для вищеперерахованих компаній мегазадачею та проблемою буде зберегти свій земельний фонд після відкриття ринку. Вже не кажучи про подальшу експансію.

​З вищеперерахованими аргументами можна погоджуватися або ні. Але постійне продовження мораторію свідчить про економічну зацікавленість в ньому. Основними вигодонабувачами є наразі великий бізнес. По факту, українське аграрне чудо є прямим наслідком дешевої оренди земельних паїв 7 млн. українців. І це надзвичайно несправедливо. Саме тому 55 народних депутатів України зробили конституційне подання з вимогою відмінити мораторій, як такий що обмежує права та свободи громадян нашої держави.

Олексій Мушак, член комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин для "Новое Время"

 

Інші статті
12 Квітня, 15:30
Нещодавно Світовий банк оновив рейтинг легкості ведення бізнесу. Титул найбільшої...
19 Січня, 16:58
Пошук «золотої середини» надзвичайно важкий у такому конфліктному питанні як введення...
23 Квітня, 10:52
18 квітня 2013 року набули чинності зміни до деяких законів щодо Гарантійного фонду...
17 Лютого, 14:22
Сьогодні, 17 лютого, народні депутати Олексій Мушак (БПП) та Віктор Романюк (Народний...
Хочете бути в курсі останніх новин Української аграрної асоціації?
Підпишіться на оновлення: