Статті

29 Березня 2017, 14:00
«Вирішувати за людей продавати землю чи ні – справа не політиків чи агроолігархів», - Мар’ян Заблоцький

Відкритий ринок землі успішно функціонує в усьому цивілізованому світі. Проте більшість українців досі вважає, що така практика вщент зруйнує нашу державність. Як тільки в Україні скасують мораторій на продаж земель сількогосподарського (с/г) призначення, то одразу налетить орда іноземних інвесторів, які нахабно, клаптик за клаптиком, розірвуть нашу країну. Або ж взагалі, така свобода матиме катастрофічні наслідки агроколоніалізму. Більше того, подібні ідеї без будь-якої логічної арґументації та розрахунків системно підтримуються з трибуни парламенту. При цьому мало хто замислюється над тим, що власники землі такою забороною обмежені в їх  фундаментальних демократичних правах – свободі вибору та праві вільно розпоряджатися власним майном. Завдяки такому обмеженню землі тих, хто помер і не мав нащадків, поступово повертаються державі. Заборонити людям продавати землю – це те саме, що спочатку видати українцям по корові, а потім оголосити мораторій на продаж молока чи яловичини.

Як скасування мораторію вплине на економіку нашої країни і скільки агроолігархи заробляють на звичайних українцях завдяки забороні продажу землі – розповів заступник голови Української агарної асоціації Мар’ян Заблолький.

Яка позиція членів Української аграрної асоціації (далі – УАА) щодо питання мораторію?

Наша організація системно виступає за скасування такої заборони. Більше того, ми єдина з-поміж 80-ти аграрних асоціацій, яка відстоює право громадян вільно розпоряджатися своєю земельною власністю. Уявіть, в Україні майже 7 млн людей стали власниками приватної землі с/г призначення, яку вони не мають право продати. При цьому всі знають, що «чорний земельний ринок» функціонує досить успішно. Варто лише задати в пошук фразу «купити ділянку» і ви побачите сотні оголошень. Ми виступаємо за те, щоб цей ринок нарешті став білим. Адже від законодавчої врегульованості, перш за все, виграють самі власники – прості українці. А держава отримає суттєвий приріст у рейтингу економічної свободи, пожвавлення економічної діяльності в аграрній галузі, підвищення доступності інструментів інвестування в агропромисловий комплекс та, зрештою, зростання податкових надходжень, зайнятості, ВВП та прогнозованості розвитку економіки.

Яким чином попри заборону кмітливим «умільцям» вдається обійти закон?

Насправді мораторій дуже легко обійти. По-перше, завдяки обміну. Ви можете взяти гектар землі  й обміняти його, наприклад, на 4 га, а потім викупити назад цей гектар із доплатою. По-друге, завдяки праву емфітевзису. Якщо право оренди обмежене 50-ма роками, то емфітевзис необмежений у часі. Ви можете його укласти хоч на 500 років разом із спадковим договором. В Україні таких угод було укладено вже майже 20 тис. 

(авт. Емфітевзис – це необмежене у часі право постійного користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб).

Чому інші аграрні асоціації не поділяють вашої думки?

Я не кажу, що всі інші асоціації роблять щось погане. Вони просто діють в інтересах своїх членів - інших аграріїв, які проти скасування мораторію. Це абсолютно нормально. Так і має працювати демократія. Було б дивно, якби вони йшли проти інтересів тих, кого захищають.

УАА – ідейна організація, позиція якої у принципових питаннях не залежить від бачення її донорів. Ми орієнтовані на розвиток усього агропромислового комплексу на засадах економічної свободи. Власне, у приватних розмовах окремі аграрні асоціації теж підтверджують, що вони за скасування мораторію і деколи роблять певні кроки в цьому напрямку.

На Вашу думку, чому більшість українців вважає, що скасування мораторію призведе до втрати «української родючої»? 

Якщо ми зараз запитаємо людей: «Чи повинен кожен мати право користуватися своєю власністю?» - майже 80% опитуваних дадуть відповідь «Так». При цьому ці ж самі 80% респондентів скажуть «Ні» на запитання щодо скасування мораторію. Люди не розуміють, що земля вже перебуває у приватній власності. Вони чомусь вважають, що вся с/г земля є державною. Хоча, насправді, вона давно у приватних руках, в тому числі і в їхніх. Всього в Україні 40 млн га с/г земель, 10 млн га з яких у державній власності. Тобто люди виступають за заборону розпоряджатися своїм власним майном! Очевидно, що вони не хочуть обмежувати власні права, однак, підтримуючи мораторій, вони обмежують у такому праві інших землевласників.  

Наскільки це вигідно аграрним олігархам?

Їм набагато вигідніше платити людям копійки за оренду, ніж викуповувати цю землю. Якщо 7 млн власників підмораторних земель не мають можливості її продати, то єдиний вихід для них – обробляти самим або надати в оренду. Самостійно обробляти малі розкидані земельні наділи переважно нерентабельно. Відповідно, більшість масово надає їх в оренду. А чим більше охочих надати в оренду в умовах дії мораторію – тим менша ціна землі. Тож, аграрних олігархів цілком влаштовує сплачувати людям найменшу ціну в Європі за оренду землі, ніж купувати її.

Скільки вони зараз платять за оренду?

У сереньому ринкова ціна оренди за 1 га в Україні становить 100$ на рік. Орендний дохід для звичайного власника землі приносить йому менше, ніж якби він продав ділянку і поклав ці гроші на депозит у банку. При цьому 1 га обробітку приносить агроолігарху від 200$ до 400$ чистого прибутку. Якби їм зараз довелося купувати цю землю, то вони змушені були б викласти по 1500$ за га. Звісно, що такий перебіг речей як зараз, їх більше, ніж влаштовує. Адже період окупності таких колосальних капіталовкладень становитиме десятки років.

Українці здебільшого бояться того, що в результаті скасування мораторію іноземці стануть господарями нашого чорнозему. Чи існує так загроза?

Через те що якийсь іноземець купуватиме нашу землю, менш українською від цього вона не стане. Адже це все одно буде українська територія. На неї так само й надалі поширюватимуться українські закони. Тому це просто міф, який вкладають у вуха українцям.  

Що виграють люди та Україна в цілому, якщо мораторій скасують?

Порівняно з іншими європейськими країнами українська земля на ринку найдешевша. Наприклад, 1 га у Нідерландах та Мальті коштує понад 60$ тис., в Ірландії - понад 35$ тис., у Бельгії та Великобританії – понад 30$ тис., в Італії, Люксембурзі та Данії – понад 25$ тис. В Україні середня ціна за 1 га складає близько 1000$. Після скасування мораторію за рік-два ціна на український чорнозем може відчутно зрости. У нас більша частина власників земель – це люди похилого віку. Вільний продаж землі дозволить їм забезпечити більш гідне життя як собі, так і своїм нащадкам. При цьому ніхто нікого не змушує продавати свої наділи. Не хочете продавати – не продавайте! Але не обмежуйте у цих правах інших. Дайте можливість будь-якій старенькій бабусі мати право заробити не 100$ за оренду її гектара, а набагато більше. І вирішувати за неї продавати чи ні – не справа політиків чи агроолігархів.

Для фермерів відкриття ринку землі дозволить залучати кредитні кошти під заставу землі у банках.

Щодо України в цілому, то повністю відкритий ринок землі за деякими розрахунками згенерує понад 120 млрд. дол. до 2025 р., з яких приріст ВВП складатиме 83,3 млрд. дол., приріст інвестицій досягне 32 млрд. дол., а додаткові надходження – 6,6 млрд. дол. Чим більш відкритий ринок, тим більші ВВП на душу населення та ціна землі.

Як гадаєте, які у нас перспективи того, що мораторій нарешті скасують?

Наразі все залежить від рішення Конституційного Суду України. У лютому цього року 55 народних депутатів подали до нього заяву з вимогою скасувати мораторій,  який обмежує права і свободи громадян. Все це завдяки сміливій позиції окремих депутатів, які не бояться йти проти політичних трендів. Фактично зараз весь процес очолив народний депутат Олексій Мушак, який не тільки ініціював відповідне подання до Конституційного Суду, але й подав законопроект про обіг земель. Це та робота, яку згідно з програмою МВФ мали виконувати уряд та Президент, але вони поки нічого щодо цього не зробили.

 

Інші статті
20 Грудня, 10:12
На великих врожаях в Україні у 2013 році не піарився лише ледачий чиновник. Щотижня...
20 Листопада, 14:29
Непублічне обговорення коаліційної угоди виявилося досить плідним, принаймні в АПК....
17 Лютого, 14:22
Сьогодні, 17 лютого, народні депутати Олексій Мушак (БПП) та Віктор Романюк (Народний...
1 Липня, 14:43
Від сьогодні в Україні почала діяти заборона на ввезення мінеральних добрив, вироблених в...
Хочете бути в курсі останніх новин Української аграрної асоціації?
Підпишіться на оновлення: