Події

20 Листопада 2014, 14:29
Коаліційна угода: реформа сільського господарства

Непублічне обговорення коаліційної угоди виявилося досить плідним, принаймні в АПК. Завдяки цьому вдалося побудувати фаховий професійний діалог, а не популізм на телекамеру - угодою займалося вузьке коло професіоналів, причому не лише партійних.

Значна частина аграрної частини коаліційної угоди присвячена дерегуляції і спрощенню ведення бізнесу. Це логічно: в деяких районах країни врожаї в цьому сезоні збиралися в прямому сенсі «під кулями», і за таких умов терпіти свавілля аграрних чиновників вже ніхто не буде. Тим більше, що до Верховної Ради восьмого скликання пройшло чимало аграріїв і підтримка таким ініціативам майже гарантована.

Українське сільське господарство пережило дуже непрості останні два сезони. І хоча аграрний сектор не безпідставно називають локомотивом української економіки, фінансова ситуація у ньому є дуже складаною. Тому, мабуть, найголовнішим пунктом угоди з точки зору стабільності і важливості для сектору є збереження до 1 січня 2018 року діючої системи оподаткування сільськогосподарських товаровиробників, як це передбачено в Податковому кодексі. Це означає, що Україна витримує взяті на себе зобов’язання перед закордонними та українськими інвесторами та дає аграріям можливість продовжити і надалі працювати.

При цьому угода спрямована на і майбутнє: коаліція бере на себе зобов’язання розробити нову систему оподаткування, яка стимулюватиме розвиток сільськогосподарського виробництва.

Критичним для реалізації всіх цих планів буде, по-перше, політична воля керівництва нової Ради – не забувати включати до порядку денного аграрні та земельні питання. Так, йде війна, але ми всі бачимо, у якій складній ситуації є сьогодні економіка. І нехтувати інтересами найбільшої галузі – більш ніж нерозумно.

По-друге, новій Верховній Раді дуже важливо мати певний «імунітет» проти лобізму чиновників. Вони вже не один раз демонстрували, як гарно вміють спаплюжити будь-яку реформу, вносячи в законопроекти через довірених депутатів чисельні правки та гальмуючи намагання зробити українське законодавство простим та однозначним.

Особливо жорсткою буде супротив ініціативі приватизувати чисельні державні підприємства, підпорядковані Мінагрополітики, з яких «годується» чимало агрочиновників та ліквідувати неефективні підприємства та установа Національної академії аграрних наук. Те що коаліційна угода не піднімає питання зняття мораторію на купівлю-продаж землі, на наш погляд, не є критичним. Україна навчилася жити за умови дії мораторію, і наразі це не є найважливішим питанням для АПК. Тим більше, що в угоді міститься чимало ініціатив, які по факту готують Україну до введення ринку землі.

Якщо казати про першочергові завдання для нової Верховної Ради, то ми бачимо за необхідне почати з лібералізації карантинного та фітосанітарного регулювання, спрощення заключення та реєстрації договорів оренди землі та спрощення процедур отримання дозволів на водокористування для сільськогосподарських підприємств.

Частина питань, які увійшли до коаліційної угоди, вже знайшли своє відображення у законопроектах, зареєстрованих ще у минулій ВР. Найголовніше зараз – не тягнути час та швидко приймати вже готові законопроекти.

Володимир Макар, Голова Української аграрної асоціації для Liga.net

Інші події
20 Липня, 16:45
15 липня Верховною Радою України прийнято в цілому законопроект 2655 про внесення змін до...
22 Квітня, 15:02
У відповідь на прохання Міністерства фінансів України надати своє бачення реформування...
Хочете бути в курсі останніх новин Української аграрної асоціації?
Підпишіться на оновлення: