Події

5 Липня 2013, 10:36
УАА: Новий законопроект захистить українські зерносховища від поборів на 10 млрд. грн.

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 2513а від 04.07.2013 «Про внесення змін до Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» (щодо окремих аспектів функціонування Гарантійного фонду виконання зобов’язань за складськими документами на зерно). Законопроект розроблено з метою забезпечення власників зерна ефективною системою гарантування виплат у разі неплатоспроможності окремих власників чи орендарів елеваторів виконати свої зобов’язання за договором складського зберігання зерна. Активну участь у розробці законопроекту взяли експерти Української аграрної асоціації. Як вважають в Асоціації, якнайшвидше прийняття цього закону необхідно для українського аграрного ринку, адже чинний закон може взагалі заблокувати роботу українських зерноскладів.

Законопроект внесено народними депутатами України О. Царьовим, І. Сабійом та М. Апостолом. Ключові ідеї законопроекту: • Зробити участь у Гарантійному фонді добровільною для всіх зерносховищ, окрім тих, що надають послуги зі зберігання зерна, яке було придбане за рахунок коштів державного бюджету. • Позбавити Гарантійний фонд функцій, які йому не притаманні, зокрема – права вилучати у зерносховищ сертифікати відповідності послуг. • Удосконалити механізм сплати учасниками Фонду вступних та регулярних внесків. Перш за все, це стосується удосконалення порядку нарахування розмірів таких внесків. Фахівці УАА вважають і небезпідставно, що прив’язка сум сплати до обороту по складським документам на зерно призведе до плутанини та необґрунтовано високих тарифів, адже одне й те саме зерно може враховуватись безкінечну кількість разів. Тому законопроект виходить не з обороту, а з кількості задекларованого зерна. • Розширити повноваження загальних зборів (тобто зерноскладів) та зменшити повноваження Адміністративної ради.

Голова Української аграрної асоціації Володимир Макар підкреслює: «Чинний закон був створений виключно з метою збору чиновниками грошей з власників елеваторів. Без внесення змін до нього у найближчий час роботу українських зерносховищ буде заблоковано. Цього ще не сталося лише через те, що фактично закон не почав діяти – ГФ ще не створено. Йдеться про загальну суму в понад 10 млрд. гривен, які українські елеваторники мають викласти для подальшої роботи. Це приблизно 1,5 млн. грн. з кожного елеватора, у той час, як весь річний заробіток багатьох елеваторів інколи значно менше цієї суми. У більшості цих підприємств просто не має грошей».

Експерт вважає, що а внесення таких змін до законодавства буде позитивним для ринку: • Ситуація в Україні буде відповідати міжнародній практиці. В країнах, де функціонують подібні фонди, участь зерноскладу в них є добровільною. Зокрема, мова йде про США, Казахстан і навіть держави, де такий фонд існує тільки у проекті (Російська Федерація). Слід відзначити, що у державах ЄС такої структури не існує. • Законопроект № 2513а мінімізує ризики корупційних дій з боку чиновників. Обов’язкова участь зерноскладів у Гарантійному фонді, величезні обов’язкові внески та право Фонду позбавляти зерносховища сертифіката відповідності послуг створювали значні підстави для корупції. • Законопроект вирівнює цілий ряд техніко-юридичних помилок, які були допущені у чинному законі.

Нагадаємо, 18 квітня 2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо Гарантійного фонду виконання зобов’язань за складськими документами на зерно». Згідно закону, на аграрному ринку України з’явилася нова структура, підконтрольна державі, перелік повноважень якої є доволі широким та нечітким.

5 червня на офіційному сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України був розміщений новий законопроект, який формально прибирає обов'язковість участі в ГФ, щоправда, при цьому вводить ряд інших ускладнень для зерноскладів і дає чиновникам ще більше повноважень. Якщо у чинному законі загальні збори учасників має хоч якісь повноваження (наприклад, затверджувати кошторис витрат фонду, розмір оплати праці працівників ГФ, порядок розміщення резервів ГФ), то в запропонованому міністерством законопроекті про загальні збори немає ні слова. Більше того, пропонується також ліквідувати Ревізійну комісію фонду.

Інші події
Хочете бути в курсі останніх новин Української аграрної асоціації?
Підпишіться на оновлення: