Починаючи з квітня місяця поточного року через різні бюрократичні перепони, в тому числі через процедури, пов'язані з відновленням роботи Мінагрополітики, фактично виплати коштів державної підтримки не здійснювалися. Також виплати держпідтримки не могли здійснюватися через відсутність порядків використання таких коштів за новими напрямами, які передбачені на 2021 рік.

Менше ніж через місяць в Україні почне діяти вільний ринок сільськогосподарської землі, який запроваджується на підставі Закону України 552-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення".

Нагадаємо, мораторій на продаж земель с/г призначення діє в Україні з 2002 року, з моменту набрання чинності Земельним кодексом України і першопочаткового він був прийнятий на три роки до 01.01.2005. 

Така дилема постане перед аграріями найближчим часом і пов'язано це з прийняттям Закону (законопроект 3742), яким посилено контроль за переміщенням великогабаритної та великовагової техніки автомобільними дорогами. Одразу зазначимо, що прийнятий 03 червня Закон, вносився в Раду разом із законопроєктом 3743.

Обидва законодавчих акти стосуються здійснення габаритно-вагового контролю і є взаємопов'язаними. 

Сучасна сільськогосподарська техніка має досить великі розміри за габаритами. Оскільки на даний час весняно польові роботи перебувають в активній фазі, тому публікуємо норми законодавства щодо переміщення великогабаритної с/г техніки автомобільними дорогами, габарити якої за шириною перевищують 2,6 м.

Уже давно наболілим було питання розробки і впровадження дієвого механізму відшкодування втрат, які аграрії несуть через погіршення кліматичних умов (посухи, повені, пожежі, тощо), загибель чи забій тварин внаслідок небезпечних захворювань та ін. непереборних обставин. Особливо гостро відсутність такого механізму відчувалася у минулому році, коли внаслідок посухи 80% посівів зернових загинули на півдні України. Тому зупинимося на основних нормах, які пропонуються урядовим законопроєктом 5104, зареєстрованим у ВРУ 18 лютого 2021 року.

Уже другий рік поспіль Україна імпортує рекордні обсяги картоплі.

Так, за 2019-2020рр. обсяги імпорту становлять 552 тис. тонн, це в 5 разів більше загального обсягу імпорту за попередні 10 років.

Другий рік поспіль Україна імпортує рекордні обсяги картоплі. Так, за 2019-2020рр. обсяги імпорту становлять 552 тис. тонн, це в 5 разів більше загального обсягу імпорту коренеплоду за попередні 10 років.

Сьогодні Верховною Радою прийнято за основу законопроект 3205-2, який передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві

Фонд створюється з метою забезпечення доступу вітчизняного дрібного і середнього фермера до фінансових ресурсів за умови відсутності у нього достатньої застави та кредитної історії. Створення такого Фонду є надзвичайно актуальним, зважаючи на те, що з 1 липня буде запущений ринок сільськогосподарської землі.

Упродовж 2020 року державними та приватними нотаріусами посвідчено рекордну за останніх 5 років кількість відчуження договорів земельних ділянок, у тому числі земельних часток (паїв).

Так, у минулому році посвідчено майже 218 тис. договорів купівлі-продажу земельних ділянок, що майже на 30% більше, у порівнянні з 2019 роком та більше ніж удвічі - з 2015 роком.

У поточному році, як і в поредньому, процес освоєння коштів держпідтримки є досить повільним і характеризується невисокими показниками. Так, станом на 1 вересня освоєно 1,1 млрд гривень (або 28% від плану). Такий низький тепм може свідчити про те, що передбачені держбюджетом  на поточний рік 4 млрд грн не будуть освоєні на кінець року, як це спостерігалося у 2019 році.

15 червня у Верховній Раді України був зареєстрований проект Закону (реєстр. № 3656), який передбачає зниження ставки податку на додану вартість на окрему сільськогосподарську продукцію.

Запровадження обігу сільськогосподарської землі — не кінцева мета, а лише один з інструментів земельної реформи в Україні. Реформи настільки складної та всеосяжної, що ніхто раніше за неї не брався. Завдань декілька, і ринок землі не є номером один. Децентралізація та детінізація. Корупція завжди там, де присутня держава, а в земельних відносинах її надто багато. Органи земресурсів перетворилися на корупційних монстрів, побороти яких можна лише радикальними методами. Поборемо монстрів — отримаємо прозорі й однакові для всіх правила гри. Приберемо державу звідти, де її не має бути — зупинимо хабарництво та дамо фермерам простір і ресурси для зростання.

Мінінфраструктури зобов'язане упродовж 4 місяців розробити та затвердити прозору і недискримінаційну Методику розрахунку розмірів ставок портових зборів. 

Вчора у Верховній Раді прийнято в цілому законопроект щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві (реєстр.№ 1210). Даним Законом виключено з Податкового кодексу пункт про так звані "соєві правки", згідно з яким з 1 вересня 2018 року експортерам не відшкодовувалося ПДВ при експорті соєвих бобів та з 1 січня 2020 року - при експорті свиріпи та ріпаку.

Сьогодні на засіданні Уряду був запланований розгляд змін до постанови КМУ від 28.07.2010 № 648, якою затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі на умовах фінансового лізингу.

Cьогодні відбулася конференція "Земля: як фактор розвитку українського села" на якій Урядом було презентовано модель відкритого ринку землі. Цією моделлю передбачається надання права на купівлю сільськогосподарських земель українським фізичним та юридичним особам.

AgroPolit.com спільно з аналітиками Української аграрної асоціації (УАА) вивчили внутрішню структуру ринку м'яса і з'ясували, скільки ж кілограмів м'яса на рік (і яких саме видів) споживає у середньому кожен українець. Проаналізовано обсяги виробництва і споживання м’яса/м'ясопродуктів усіх видів та визначено, як змінювалася динаміка цих показників протягом 2017-2019 років.

Від сьогодні в Україні почала діяти заборона на ввезення мінеральних добрив, вироблених в Російській Федерації. Заборона на ввезення поширюється на азотні (код УКТ ЗЕД – 3102), фосфорні (3103), калійні (3104) та комплексні (3105) мінеральні добрива.

Таку думку висловлюють в Центрі підвищення ефективності в тваринництві. Зокрема, генеральний директор Центру Микола Бабенко зазначив: "Собівартість виробництва курятини в Україні та Бразилії найнижча в світі - 0,65€ за кг. Собівартість свиней в Україні можна знизити до 0,5€/кг. Ціна на свинину на даний час вища за курятину, а до кінця року може підвищитися вдвічі".

Цієї весни стрімко подорожчали овочі, що стало приводом для численних жартів у соцмережах: українці жартували, що продукти можна дарувати близьким як цінні подарунки.

Слідкуйте за новинами Української аграрної асоціації у соцмережах: