Сьогодні Верховною Радою прийнято за основу законопроект 3205-2, який передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві

Фонд створюється з метою забезпечення доступу вітчизняного дрібного і середнього фермера до фінансових ресурсів за умови відсутності у нього достатньої застави та кредитної історії. Створення такого Фонду є надзвичайно актуальним, зважаючи на те, що з 1 липня буде запущений ринок сільськогосподарської землі.

Упродовж 2020 року державними та приватними нотаріусами посвідчено рекордну за останніх 5 років кількість відчуження договорів земельних ділянок, у тому числі земельних часток (паїв).

Так, у минулому році посвідчено майже 218 тис. договорів купівлі-продажу земельних ділянок, що майже на 30% більше, у порівнянні з 2019 роком та більше ніж удвічі - з 2015 роком.

У поточному році, як і в поредньому, процес освоєння коштів держпідтримки є досить повільним і характеризується невисокими показниками. Так, станом на 1 вересня освоєно 1,1 млрд гривень (або 28% від плану). Такий низький тепм може свідчити про те, що передбачені держбюджетом  на поточний рік 4 млрд грн не будуть освоєні на кінець року, як це спостерігалося у 2019 році.

15 червня у Верховній Раді України був зареєстрований проект Закону (реєстр. № 3656), який передбачає зниження ставки податку на додану вартість на окрему сільськогосподарську продукцію.

Запровадження обігу сільськогосподарської землі — не кінцева мета, а лише один з інструментів земельної реформи в Україні. Реформи настільки складної та всеосяжної, що ніхто раніше за неї не брався. Завдань декілька, і ринок землі не є номером один. Децентралізація та детінізація. Корупція завжди там, де присутня держава, а в земельних відносинах її надто багато. Органи земресурсів перетворилися на корупційних монстрів, побороти яких можна лише радикальними методами. Поборемо монстрів — отримаємо прозорі й однакові для всіх правила гри. Приберемо державу звідти, де її не має бути — зупинимо хабарництво та дамо фермерам простір і ресурси для зростання.

Мінінфраструктури зобов'язане упродовж 4 місяців розробити та затвердити прозору і недискримінаційну Методику розрахунку розмірів ставок портових зборів. 

Вчора у Верховній Раді прийнято в цілому законопроект щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві (реєстр.№ 1210). Даним Законом виключено з Податкового кодексу пункт про так звані "соєві правки", згідно з яким з 1 вересня 2018 року експортерам не відшкодовувалося ПДВ при експорті соєвих бобів та з 1 січня 2020 року - при експорті свиріпи та ріпаку.

Сьогодні на засіданні Уряду був запланований розгляд змін до постанови КМУ від 28.07.2010 № 648, якою затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі на умовах фінансового лізингу.

Cьогодні відбулася конференція "Земля: як фактор розвитку українського села" на якій Урядом було презентовано модель відкритого ринку землі. Цією моделлю передбачається надання права на купівлю сільськогосподарських земель українським фізичним та юридичним особам.

AgroPolit.com спільно з аналітиками Української аграрної асоціації (УАА) вивчили внутрішню структуру ринку м'яса і з'ясували, скільки ж кілограмів м'яса на рік (і яких саме видів) споживає у середньому кожен українець. Проаналізовано обсяги виробництва і споживання м’яса/м'ясопродуктів усіх видів та визначено, як змінювалася динаміка цих показників протягом 2017-2019 років.

Від сьогодні в Україні почала діяти заборона на ввезення мінеральних добрив, вироблених в Російській Федерації. Заборона на ввезення поширюється на азотні (код УКТ ЗЕД – 3102), фосфорні (3103), калійні (3104) та комплексні (3105) мінеральні добрива.

Таку думку висловлюють в Центрі підвищення ефективності в тваринництві. Зокрема, генеральний директор Центру Микола Бабенко зазначив: "Собівартість виробництва курятини в Україні та Бразилії найнижча в світі - 0,65€ за кг. Собівартість свиней в Україні можна знизити до 0,5€/кг. Ціна на свинину на даний час вища за курятину, а до кінця року може підвищитися вдвічі".

Цієї весни стрімко подорожчали овочі, що стало приводом для численних жартів у соцмережах: українці жартували, що продукти можна дарувати близьким як цінні подарунки.

Половину всіх зароблених грошей українці витрачають на їжу, левову частку якої вирощують понад 6 мільйонів людей на землі, котра належить 7 мільйонам українських громадян. Відтак, дієві реформи в сфері агарної політики дозволять ефективніше за будь-що інше побороти бідність.

Прикладом того як корупція може призвести до знищення цілої галузі економіки є галузь свинарства в Україні.

По-перше, саме через корупцію для багатьох українців став недоступним такий національний продукт як свинина, вартість якої удвічі дорожча ніж у сусідній Польщі.

По-друге, корупція призвела до того, що українське промислове свинарство опинилося на межі зникнення.

Я не голосував за продовження мораторію у грудні минулого року, і позаминулого. Але знімати його не можна, бо ще не готові законодавчі умови його зняття. Основне — не створено можливостей для українців стати повноцінними господарями на своїй землі. А загалом мораторій слід знімати, і якнайшвидше. Уже сім разів Рада голосувала за продовження мораторію — країна йде до ЄС, порушуючи права людей (не виконуючи рішення Європейського суду з прав людини). А це, на секундочку, стосується 7 млн українців-власників землі, з яких понад 1 млн осіб уже померли.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 18.12.2018 № 605 затверджено нормативну грошову оцінку (НГО) землі сільськогосподарського призначення.

Проіндексована нормативна грошова оцінка (НГО), відповідно до статтей 271, 289, 2921 Податкового кодексу України, є базою для нарахування земельного податку та орендної плати, а також єдиного податку для платників четвертої групи. Коефіцієнт індексації НГО розраховується щороку Держгеокадастром за індексом споживчих цін за попередній рік.

Через регуляторні перепони кооперативи в Україні виробляють лише 1% агропродукції. В ЄС вони працюють без жодних обмежень, тому дають до 70% всього агровиробництва.

Всім нам добре відомо, що значну частку аграрного виробництва в Україні складають одноосібні господарства - домогосподарства, одноосібні господарства, або ж фермерські господарства. Для їх розвитку парламент неоднократно ухвалював потрібні закони. Натомість питання розвитку об’єднань агровиробників, які б надавали можливість спільного виробництва, доступу до матеріальних та фінансових ресурсів, просування продукції, залишались без належної уваги.

ЄСПЛ визнав, що земельний мораторій порушує статтю №1 Протоколу №1 Європейської конвенції по правам людини. А також дає основи для визнання порушення 41 статті Конституції України, де вказано, що кожен має право вільно розпоряджатися своєю власністю.

Спробуємо перекласти це на просту мову. Майнові права людей можна частково обмежувати на певний термін. Але не можна це робити протягом 17 років. І при цьому кожного грудня обіцяти відкрити ринок землі з наступного року.

"Ми написали проект закону, який дозволить орендарям землі без згоди власника обмінюватися правами землекористування в межах одного поля. Усім на користь", - Олег Кулініч.

Можна довго говорити про плюси і мінуси обігу аграрних земель, але необхідно усвідомлювати: в короткостроковій перспективі мораторій навряд чи буде знятий. Через це сектору ще певний час слід розраховувати на використання землі на основі орендних відносин і шукати вирішення поточних проблем у цій площині.

Хочете бути в курсі останніх новин Української аграрної асоціації?

ПІДПИШІТЬСЯ НА ОНОВЛЕННЯ:
Отримуйте новини Української аграрної асоціації першими!
Ім'я та прізвище
Email