Законопроект № 3131 спрямований на детінізацію виробництва сільськогосподарської продукції. Авторами законопроекту виступили 37 народних депутатів (Сольський М.Т., Арахамія Д.Г., Тарасов О.С., Бунін С.В., Ляшенко А.О. та ін.). Ідею пропоновану законопроектом підтримує Українська аграрна асоціація, тому фахівці УАА долучилися до його розробки.

Законопроект передбачає запровадження механізму поставленого (або мінімального) податкового зобов’язання на гектар землі сільськогосподарського призначення.

Зокрема, пропонується запровадити для власників, користувачів, орендарів (емфітевтів) земельних ділянок сільськогосподарського призначення оподаткування доходів, отриманих від використання такої землі, виходячи з мінімального податкового зобов'язання.

(В середньому мінімальне зобов'язання становитиме близько 1500 грн на гектар).

Поставлене податкове зобов'язання (ППЗ) обчислюватиметься за формулою:

ППЗ = 5%*НГО*S

де, НГО – нормативна грошова оцінка земельної ділянки,
      S – площа земельної ділянки.

Механізм оподаткування базуватиметься на порівнянні сплачених податків фізичними або юридичними особами унаслідок використання власних чи орендованих земельних ділянок та мінімального податкового зобов’язання. У разі якщо сума розрахованого мінімального податкового зобов’язання перевищує фактично сплачені податки, пов’язані з використанням землі, то платник податку зобов'язаний таку різницю сплатити до бюджету.

Застосування такого механізму:

  • - запобігає ухиленню від сплати податків з орендної плати за землю та з доходів від продажу сільськогосподарської продукції;
  • - створює рівні умови для усіх виробників сільськогосподарської продукції;
  • - сприяє збільшенню надходжень до місцевих бюджетів;
  • - ліквідовує "тіньові" схеми з обробітку земель сільськогосподарського призначення.

За різними експертними даними на сьогодні кожен третій гектар сільськогосподарської землі обробляється в "тіні", тобто з таких земель не сплачуються податки ні з орендної плати, ні з доходів, отриманих від реалізації вирощеної на них сільськогосподарської продукції.

У 2019 році обсяг тіньової оренди сільськогосподарських земель в Україні складає від 19 до 69 млрд грн. При цьому втрати бюджетів всіх рівнів від недоотримання податків та інших платежів становлять 6-22 млрд. грн на рік.

Мінімальне податкове зобов'язання не нараховуватиметься для:

- власників (постійних користувачів) таких земельних ділянок, в тому числі членів (крім голови) сімейного фермерського господарства, щодо земельних ділянок, переданих такими особами в користування, оренду (емфітевзис) на підставі зареєстрованих відповідно до законодавства договорів;

- орендарів (емфітевтів) таких земельних ділянок щодо земельних ділянок, переданих ними іншим особам за договорами суборенди, емфітевзису;

- власників (постійних користувачів) земельних ділянок для ведення садівництва – у межах 0,12 га; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – у межах 0,25 га, в селищах – у межах 0,15 га, в містах – у межах 0,10 га; для індивідуального дачного будівництва – у межах 0,10 га, а також для ведення особистого селянського господарства – в межах 1 га.

Водночас, виходячи з поняття "поставленого податкового зобов'язання", таке зобов'язання нараховуватиметься для земельних ділянок сільськогосподарського призначення (крім несільськогосподарських угідь), земельних часток (паїв), як виділених так і не виділених в натурі.

Слідкуйте за новинами Української аграрної асоціації у соцмережах: