Україна займає 1 місце у Європі та 9 у світі за кількістю орних земель. В Україні з 2001 року діє мораторій на продаж с/г призначення. Серед країн Європи продаж сільськогосподарської землі заборонений лише в Україні та Білорусі. В інших країнах Європи такої заборони не існує.

Щороку тисячі гектарів землі відумерлої спадщини переходять у власність держави. Згідно досліджень, презентованих Світовим банком у рамках дослідження "Моніторинг земельних відносин", у 2017 році в Україні 6,537 тис. земельних ділянок загальною площею 25, 072 тис. гектарів землі визнано відумерлою спадщиною. Ці землі через відсутності спадкоємців за заповітом і за законом перейшли у власність територіальних громад за рішенням суду.

Питання щодо продовження чи скасування мораторію на продаж землі обговорювалося під час ток-шоу Стіна на каналі "112. Україна".

Свою думку щодо даного питання висловив голова Української аграрної асоціації Мар'ян Заблоцький: "Звісно, що мораторій відміняти треба. Ми не можемо постійно перебувати на ряду з такими країнами як Куба, Венесуела."

"Мораторна земля на сьогодні належить 6 мільйонам 700 тисячам українців. І зараз ми не обговорюємо щось, що належить нам, а обговорюємо те, що належить цим людям. Середній вік власників цієї землі 50 років – переважно це люди похилого віку. Коли ми обговорюємо дане питання давайте уявимо перед собою буквально людину похилого віку, що проживає в селі. І ми обговорюємо чи дозволяти їй продавати землю, чи далі забороняти."

На питання журналістів як до представника команди президента України В. Зеленського: На скільки реально наступного року ввести в дію відкритий ринок землі? Мар'ян Заблоцький відповів:

"Швидко запровадити ринок землі дуже важко. Тому що на даний час на жаль не вирішені проблеми з реєстрами прав власності і з Державним земельним кадастром. Сьогодні можна прийти в Державний земельний кадастр і зареєструвати два права власності на одну й ту саму земельну ділянку. І реєстр працює так, що навіть не спрацьовує ніякий внутрішній механізм, який би сповіщав, що право власності на цю земельну ділянку уже зареєстроване".

"Я спілкувався з багатьма аграріями. Усі дуже бояться того, що через ряд причин знизиться ефективність сільського господарства. В середньому одне українське поле площею 60 га розбито між 12 власниками. Аграрії бояться, що якщо один із власників продасть свою ділянку, це створить значні фінансові витрати для усіх інших власників. Навіть ті базові розрахунки, які я бачив, свідчать, що кількість дизелю для обробітку збільшується в два-три рази. А ми його весь імпортуємо, тому це серйозні економічні втрати."

Під час обговорення, чому за каденції парламенту VІІІ скликання не були прийняті більшість актуальних аграрних законів, Мар'ян Заблоцький озвучив своє бачення:

"Є дуже гарне пояснення, чому ці закони не розглядаються, чому у нас погані всі реєстри… Тому що всі проблеми, пов'язані із цими реєстрами поширюються на звичайних пересічних громадян. Як тільки за такими схемами починають грабувати депутатів, вони зразу приходять і розбираються. Якщо подивитися електронні декларації депутатів, можна побачити там багато землі. Хтось купив, хтось продав земельну ділянку. Всі знають елітне селище Козин під Києвом. Наприклад, депутат Ляшко там купив землю. Чому одним можна купувати землю, а іншим – ні. Мабуть, чинній еліті бракує стимулів. Можливо потрібно накласти мораторій на їх елітну землю, щоб її не можна було купувати чи продавати і перестати грабувати схили Дніпра. І тоді дуже швидко буде стимул вирішити питання з земельним кадастром."

У підсумку дискусії Мар'ян Заблоцький зазначив:

"Ми вже готуємо законопроекти, які ліквідовують корупційні схеми при безоплатній передачі земель с/г призначення, посилюють земельний кадастр, вирішують проблему земель оброни. У майбутньому надіємося ліквідувати Держгеокадастр, передавши на місця право розпоряджатися землею. Тому що зараз чиновники з Києва диктують, хто має розпоряджатися державною землею. Такі рішення мають прийматися тільки сільські та селищні ради."

Хочете бути в курсі останніх новин Української аграрної асоціації?

ПІДПИШІТЬСЯ НА ОНОВЛЕННЯ:
Отримуйте новини Української аграрної асоціації першими!
Ім'я та прізвище
Email