Досить часто українські виробники аграрної продукції стикаються із низкою перешкод та проблем, які не дозволяють ефективно вести бізнес.

Про проблеми неефективного освоєння та розподілу коштів державної підтримки, існування "тіньового" ринку землі, недосконалої логістики розповідав Голова правління ГО "Українська аграрна асоціація" Олег Коломієць.

"У минулому році за програмою підтримки фермерів із одного мільярда, який був передбачений в бюджеті, на кінець року було освоєно 203 мільйони гривень. Низькому рівню освоєння цих коштів сприяли і обєктивні, і субєктивні причини. По-перше, цей вид новий  вид державної підтримки в Україні. Раніше підтримки безпосередньо для фермерів держава фактично не надавала. Більше уваги та ресурсів концентрувалося на великих агровиробниках.

Коли держава запровадила новий вид підтримки, зіткнулася з нерозумінням правил та  особливостей за якими функціонує дрібний і середній виробник. Фермери - це дрібний та середній агровиробник. Наприклад, інструменти державної підтримки в першу чергу концентрувалися на відшкодуванні капітальних, поточних витрат фермерів, в тому числі погашення відсотків за кредитами. Тобто держава мала частково відшкодувати фактичні витрати фермера. Але ніхто не запитав фермера, де він має взяти гроші, щоб здійснити такі витрати: купити трактор чи комбайн тощо. На жаль, у нас в країні велика проблема із доступом до фінансових ресурсів для малих і середніх агровиробників" - так пояснив Олег Коломієць причину низького освоєння коштів держпідтримки.

"Також невдалим механізмом було запровадження векселів, які не дозволяли аграріям придбати техніку чи обладнання і повернути за цими векселями частину витрачених коштів. Була передбачена досить складна процедура. Навіть саме Міністерство не розуміло як з цими векселями правильно побудувати роботу: як їх авелювати, як гасити тощо. Вкінці рішення було знайдено, але це не дало ефективного результату. Ми багато разів пропонували Міністрерству відмовитися від цього інструменту і перейти на інший. Міністерство прислухалося і були внесені відповідні зміни до Порядку." - підсумував Голова Правління.

Нагадаємо, що у минулому році через механізм векселів сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам (СОК) відшкодовувалися частина витрат на придбання обладнання для зберігання та переробки с/г продукції. На кінець 2018 року лише 6 кооперативів отримали таку компенсації на суму 7 млн грн із 155 млн грн, які були передбачені в бюджеті (або 5%).

Про інші деталі гострі теми та проблеми, які піднімалися під час ефіру на Agro FM дивіться в сюжеті.

Хочете бути в курсі останніх новин Української аграрної асоціації?

ПІДПИШІТЬСЯ НА ОНОВЛЕННЯ:
Отримуйте новини Української аграрної асоціації першими!
Ім'я та прізвище
Email