Половину всіх зароблених грошей українці витрачають на їжу, левову частку якої вирощують понад 6 мільйонів людей на землі, котра належить 7 мільйонам українських громадян. Відтак, дієві реформи в сфері агарної політики дозволять ефективніше за будь-що інше побороти бідність.

За останні 7 років Верховна Рада прийняла 12 різних законів щодо реформування агропромисловості, котрі були розроблені командою Української аграрної асоціації. Завдяки цьому вдалося ліквідувати майже всю корупцію при видачі дозвільних документів, а також посилити захист прав власності на землю й удосконалити оподаткування.

Однак через засилля корупції та відсутність політичної волі найсміливіші та найочікуваніші аграріями зміни все ще очікують на втілення.

Переконаний, що якщо реалізувати все з переліченого нижче, Україна з легкістю ввійде до списку країн зі стрімко зростаючою економікою.

Отже, пане обраний Президент, зробіть ці такі потрібні Україні 10 зі 100 перших кроків на новій посаді:

1. Скасуйте земельний мораторій.

Це може зробити як Конституційний Суд, керуючись нещодавно прийнятим рішенням Європейського Суду з прав людини, так і Верховна Рада України. Єдине застереження: для того щоб не рвати цілісність полів і не знищувати економічну ефективність аграріїв – не дозволяти купувати та продавати ділянки землі, котрі внесені в кадастр як єдине поле.

2. Приватизуйте всі державні підприємства в АПК.

Вирощування та торгівля зерном – є дуже конкурентним і прибутковим бізнесом, котрий зміг би підняти українську економіку з колін. Однак підприємства, що виступають гравцями на цьому ринку з боку держави, а саме Аграрний Фонд, ДПЗКУ та десятки інших державних підприємств відповідальні виключно за масові крадіжки мільярдів доларів.

3. Ліквідуйте монополію Укрспирту.

Державна монополія на виробництво спирту – це комуністичний маразм, відсутній в усіх цивілізованих країнах світу.

4. Проведіть нові переговори з ЄС щодо Угоди про вільну торгівлю.

Кожні 5 років ми маємо право переглянути умови Угоди з ЄС. Така змога є саме у 2019 році. Ринок ЄС і досі закритий для наших виробників непропорційними митами та квотами. Вільна торгівля має бути такою буквально.

5. Проведіть термінову реформу залізничного транспорту та морських портів.

Логістика в Україні сьогодні є значно дорожчою, аніж могла би бути. Наші портові збори в 2,5 рази вищі у порівнянні з іншими країнами Чорноморського басейну. Укрзалізниця й АМПУ мають виконувати свої інвестиційні програми, а не ігнорувати їх.

6. Демонополізуйте ринок добрив.

Ціни на добрива в Україні в середньому в два рази вищі, ніж в сусідніх країнах. Все через часто штучне блокування імпорту, що лобіюється нашим монополістом.

7. Передайте всі державні землі за межами населених пунктів в управління місцевих громад.

Саме в місцеві бюджети йдуть гроші від оренди землі. Натомість землею корумповано управляють чиновники з Києва.

8. Створіть команду по розробці єдиного Земельного Кодексу.

Наразі в нас є Земельний Кодекс і ще 14 спеціальних земельних законів. Між ними тисячі конфліктів і різночитань, котрі створюють хаос в земельних відносинах. Нам потрібен єдиний документ на кшталт Податкового Кодексу.

9. Закрийте схеми рейдерів.

Серед найпопулярніших – створення комунальних підприємств, котрі роблять зміни в реєстрах прав власності. Аграрії є найчастішими жертвами рейдерства.

10. Створіть умови для відновлення зрошення.

Ця проблема особливо актуальна на посушливих землях Півдня України. Зрошення не розвивається через недолугу систему прав власності на зрошувальні канали, а також використання землі для зрошення.

Заступник голови ГО "Українська аграрна асоціація" Мар'ян Заблоцький для Української правди.

Слідкуйте за новинами Української аграрної асоціації у соцмережах: