Вчора у Верховній Раді прийнято в цілому законопроект щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві (реєстр.№ 1210). Даним Законом виключено з Податкового кодексу пункт про так звані "соєві правки", згідно з яким з 1 вересня 2018 року експортерам не відшкодовувалося ПДВ при експорті соєвих бобів та з 1 січня 2020 року - при експорті свиріпи та ріпаку.

На відшкодування ПДВ при експорті сої мали право лише сільськогосподарські підприємства - виробники такої продукції. Однак, більша частина соєвих бобів постачається на зовнішні ринки не виробниками, а посередниками (трейдерами).

Як тільки трейдерам припинили повертати експортне ПДВ, вони одразу знизили закупівельні ціни на сою. Тому в кінцевому результаті фінансові втрати відчули аграрії - виробники такої продукції.
Нагадаємо, що у грудні 2019р. Президент України після зустрічі з аграріями Київщини закликав уряд та Верховну Раду України невідкладно забезпечити ухвалення закону про підтримку вітчизняного виробника сільськогосподарської продукції та скасування так званих соєвих правок.

Водночас, слід зазначити, що дія норми про невідшкодування ПДВ при експорті соєвих бобів спонукала вітчизняних виробників створювати продукцію із доданою вартістю та поступово відходити від позиції сировинної держави.

Так, упродовж останніх років спостерігається позитивна динаміка щодо виробництва соєвмісної продукції. Для прикладу, у 2018 році Україна виробила 235 тис. тонн соєвої олії, що на 25% перевищує показник 2017 року та на 33% - 2016 року. За 11 місяців 2019 року Україна зростання виробництва соєвої олії склало 35%, у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року.

Слідкуйте за новинами Української аграрної асоціації у соцмережах: