Мінінфраструктури зобов'язане упродовж 4 місяців розробити та затвердити прозору і недискримінаційну Методику розрахунку розмірів ставок портових зборів. 

Антимонопольний комітет України провів дослідження та виявив, що Мінінфраструктури встановило ставки портових зборів та знижок до них за відсутності Методики розрахунку розмірів ставок портових зборів та без відповідного економічного обґрунтування. Про це йдеться в повідомленні прес-служби АМКУ.

Тому 6 лютого 2020 року АМКУ прийняло рішення, яким визнало дії Міністерства інфраструктури України зі встановлення розмірів ставок портових зборів та знижок до них за відсутності затвердженої Методики розрахунку таких зборів порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органу влади, які можуть призвести до спотворення конкуренції. 

Наявність такої методики дозволить визначити реальний рівень ставок портових зборів, запобігатиме встановленню непрозорих, дискримінаційних та економічно необґрунтованих розмірів ставок портових зборів, отже – сприятиме розвитку конкуренції.

Нагадаємо, згідно зі статтею 22 Закону України "Про морські порти України" (далі – Закон) у морських портах справляються сім портових зборів:

• корабельний, • причальний, • якірний, • канальний, • маяковий, • санітарний, • адміністративний.

Куди зараховуються портові збори?

Відповідно до ст. 16 Закону фінансування діяльності адміністрації морських портів України здійснюється за рахунок портових зборів, плати за надання послуг та орендної плати, інших незаборонених законодавством джерел.

Таким чином, портові збори сплачуються адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених Законом, а саме:

  • причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача;
  • канальний збір справляється на користь власника каналу;
  • корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності Законом;
  • маяковий збір справляється на користь державної установи, що організовує та здійснює навігаційно-гідрографічне забезпечення мореплавства (ДУ "Держгідрографія").

Кошти адміністративного збору зараховується до Загального фонду Державного бюджету України.

Ставки портових зборів

Нарахування портових зборів здійснюється з умовного об’єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві. Ставки портових зборів затверджені наказом Мінінфраструктури від 27.05.2013 № 316. 

Слід зазначити, що портові збори в Україні є одними з найвищих у світі, що робить українські морські порти неконкурентноздатними і не сприяє зацікавленню у розширенні торгівельних відносин з Україною.

portovi zbory

Джерело: Економічна правда

 

Слідкуйте за новинами Української аграрної асоціації у соцмережах: