Менше ніж через місяць в Україні почне діяти вільний ринок сільськогосподарської землі, який запроваджується на підставі Закону України 552-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення".

Нагадаємо, мораторій на продаж земель с/г призначення діє в Україні з 2002 року, з моменту набрання чинності Земельним кодексом України і першопочаткового він був прийнятий на три роки до 01.01.2005. 

Слід зазначити, що перші 2,5 роки з моменту відкритя ринку, її зможуть придбати лише фізичні особи - громадяни України. При цьому загальна площа землі, яка перебуває у власності такої особи, не повинна перевищувати 100 гектар.

Але чи готові до нього українські аграрії, зокрема дрібні та середні агровиробники? 

Варто зауважити, що досі проблематичним залишається доступ дрібних та середніх агровиробників / фермерів до фінансових ресурсів. Попри те, що Державна програма "Доступні кредити 5-7-9" передбачає надання кредитів на вигідних умовах суб'єктам мікро, малого та середнього підприємництва, все ж таки дрібним та середнім фермерам отримати такий кредит практично неможливо. Рішення щодо кредитування того чи іншого суб'єкта підприємництва приймають безпосередньо банки і у досить часто вони відмовляють аграріям в отриманні кредиту.

Що ж є причинами такої відмови ми спробували дізнатися безпосередньо у бактів, які здійснюють кредитування за цією державною програмою. За інформацією, яку ми отримали від банківських установ, найчастіше причинами відмови є:

  • - велике кредитне навантаження (наявність кредитів в інших банках не дозволяють зробити розрахунок ліміту на клієнта);
  • - незначний досвід роботи (банки готові кредитувати господарства, які вже довели, що їх бізнес-модель успішна 2 та більше сезонів;
  • - малий об’єм бізнесу (менше 100 га землі в обробітку традиційного рослинництва біржових культур);
  • - найнижчий показник прибутковості;
  • - негативна кредитна історія, судові спори з банками та лізинговими компаніями;
  • - негативна динаміка приросту фінансових показників за останні 2-3 роки;
  • - невідповідність застави нормативним вимогам банку;
  • - не прозора структура власності;
  • - некоректне ведення бухгалтерського обліку (розбіжність показників в балансі і в с/г формах).

Слід також зазначити, що за інформацією Фонду розвитку підприємництва переважна більшість кредитів, які видавалися банками за програмою "Доступні кредити" спрямовувалися на рефінансування існуючої заборгованості за діючими кредитами.

Таким чином, ситуація із наявністю фінансових ресурсів є досить складною, при цьому невеликим агровиробникам важко довести свою платоспроможність та відповідно отримати доступ до кредитних ресурсів.

Прес-офіс Української аграрної асоціації

Слідкуйте за новинами Української аграрної асоціації у соцмережах: