Починаючи з квітня місяця поточного року через різні бюрократичні перепони, в тому числі через процедури, пов'язані з відновленням роботи Мінагрополітики, фактично виплати коштів державної підтримки не здійснювалися. Також виплати держпідтримки не могли здійснюватися через відсутність порядків використання таких коштів за новими напрямами, які передбачені на 2021 рік.

Нарешті у кінці серпня було відновлено виплати коштів державної підтримки аграріїв.

Часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами

У серпні за напрямом часткова компенсація відсоткових ставок за користування кредитами було спрямовано 478,8 млн гривень. Загалом з початку року за цим напрямом спрямовано 565 млн грн (або 47,1% від плану). Нагадаємо, що для часткової компенсації відсотків за кредитами на поточний рік виділено 1,2 млрд гривень. Це свідчить про те, що у поточному році станом на початок вересня даний напрямок є найбільш профінансованим та досить затребуваним серед аграріїв.

Разом з тим звертаємо увагу, що на початок серпня за даними Національного банку України банківськими установами видано кредитів за напрямом "Сільське господарство, мисливство та лісове господарство" майже на 77 млрд гривень. Ця сума є найбільшою за часів незалежності України. Тільки 5 відсотків з цих коштів було залучено на кредити терміном від 5 років. Решта коштів були видані під короткострокові кредити (48 відсотків на кредити до 1 року та 46 відсотків на кредити до 5 років). Це свідчить про те, що банки не готові ризикувати.

Доплата ЄСВ сімейним фермерським господарствам. За цим напрямом у серпні було спрямовано 389,7 тис. гривень. 

Часткова компенсація вартості вітчизняної техніки. За цим напрямом кошти були спрямовані ще на початку року через Мінекономіки на суму майже190 млн грн (або 19% від плану на поточний рік).

Щодо реалізації нових напрямів державної підтримки, то у серпні Урядом було затверджено:

- Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для відшкодовування втрат від пошкодження посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (постанова КМУ від 11.08.2021 № 885). Згідно з Порядком державна підтримка надаватиметься у вигляді дотації в розмірі до 4 700 грн на 1 гектар повністю втрачених (загиблих) посівів, але не більше 50 гектарів посівів на одного отримувача. Важливо і те, що Порядком також передбачено можливість отримання відшкодування за втрачені посіви у 2020 році. Таким чином, це дозволить аграріям Одещини, які внаслідок посухи втратили посіви у минулому році, отримати відповідну дотацію. У поточному році для відшкодування втрат агровиробникам Одещини передбачено спрямувати 240 млн гривень;

- Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних субсидій з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь (постанова КМУ від 11.08.2021 № 886). За цим Порядком державна допомога надаватиметься у вигляді субсидії у розмірі до 5 000 гривень на 1 гектар, на яких вирощувались гречка, жито, просо та овес (за винятком післяукісних культур), але не більше ніж на 300 гектарів оброблюваних угідь одним отримувачем. Види культур, які субсидуватимуться у поточному році, затверджуватимуться наказом Мінагрополітики. У поточному році планується спрямувати 50 млн гривень на підтримку вирощування гречки. 

Водночас, наказом Мінагрополітики від 31.08.2021 № 157 затверджено розподіл 50 млн грн для бюджетної дотації за утримання кізочок, козематок, ярок та вівцематок.

За іншими напрямами державної підтримки аграріїв у п.р. кошти поки не спрямовувалися. Таким чином від запланованих 4,5 млрд гривень на початок вересня освоєно лише 800 млн (або 18 відсотків). 

Залишається сподіватися, що заплановані на цей рік кошти держпідтримки будуть освоєні у повному обсязі.

Прес-офіс Української аграрної асоціації

Слідкуйте за новинами Української аграрної асоціації у соцмережах: